Robert Szmarowski Robert Szmarowski
499
BLOG

Oni żyją - wersja z lektorem

Robert Szmarowski Robert Szmarowski Polityka Obserwuj notkę 2

W 1988 roku na ekrany kin wszedł film „Oni żyją”, którego treść przybliżę posiłkując się cytatem z internetowego portalu dla fanów kina:

Samotny wędrowiec odkrywa, że światem rządzą istoty przypominające trupy, które można rozpoznać za pomocą specjalnych okularów. Ostatecznie system zniekształcania ludzkiej percepcji zostaje zniszczony i nagle ludzie dostrzegają, jak wielu wśród nich należy do tej niezbyt fotogenicznej kasty rządzącej.

Przypomniał mi się ten film, gdy na facebookowym koncie jednego z moich znajomych zobaczyłem kolejny mem, drwiący z posła Prawa i Sprawiedliwości, Stanisława Piotrowicza, w nawiązaniu do jego członkostwa w Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. To dziwne, że jednym wypominamy działalność w PZPR, a u innych ten etap życiorysu pomijamy.

Gdyby uczestnicy życia publicznego i politycznego, podczas wystąpień w mediach, lub gdy są wymieniani w medialnych materiałach, byli charakteryzowani nie za pomocą wieku podawanego w nawiasach, tak jak robią to bulwarowe redakcje, ale poprzez prostą informację „był / nie był”, wielu z nas zdumiałoby się, jak liczna jest ta kasta, której członkowie rozpoznawalni są przez specjalne okulary. Wyobraźmy to sobie.

W studiu telewizyjnym spotykają się przedstawiciele wiodących podmiotów politycznych i zabierają głos na ważne tematy bieżące. I w pasku z nazwiskiem każdego z nich pojawia się, lub nie, sygnaturka w nawiasie. (PZPR), albo (ZSL), albo (SD). Zrobiłoby się zabawnie, szczególnie w zestawieniu z treścią niesłychanie pryncypialnych deklaracji co drugiego polityka, reżysera, czy innego filozofa. Ale tak naprawdę, wcale zabawnie by nie było.

Oni żyją. Są wśród nas. Stanisław Piotrowicz i Iwona Śledzińska – Katarasińska, to nie są jakieś „niedobitki”, czy inkluzje w bursztynie. Poniżej króciutka lista nazwisk, dająca pewne wyobrażenie, o czym mówimy, gdy zabieramy się za rozliczanie kogoś z komunistycznej przeszłości.

Ewa Kopacz (SD)

Barbara Kudrycka (PZPR)

Leszek Balcerowicz (PZPR)

Maciej Łopiński (PZPR)

Tomasz Nałęcz (PZPR)

Jan Pietrzak (PZPR)

Andrzej Olechowski (PZPR)

Andrzej Rzepliński (PZPR)

Marcin Wolski (PZPR)

Kazimierz Kutz (PZPR)

Marek Sawicki (ZSL)

Zbigniew Ćwiąkalski (PZPR)

Krzysztof Czabański (PZPR)

Jerzy Kawalerowicz (PZPR)

Bogdan Lis (PZPR)

Waldemar Pawlak (ZSL)

Aleksander Kwaśniewski (PZPR)

Dariusz Rosati (PZPR)

Tadeusz Zwiefka (PZPR)

Uważam, że obywatelom należy się informacja, czy ktoś, kto zabiega o ich głos w wyborach, lub usiłuje kształtować sposób, w jaki będą odbierać rzeczywistość, należał do partii, które sprawowały władzę w Polsce, w okresie, gdy była bytem niesuwerennym. Szczególnie w sytuacji, gdy fakt takiego członkostwa jest wykorzystywany w naparzance na politycznym ringu.


Materiał źródłowy - strona filmu na portalu Filmweb.


 

Kontynuację bloga znajdziecie Państwo pod tym adresem: http://szmarowski.salon24.pl

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka